Wizyta z Gießen

Wizyta z Gießen

 

W dniach od 29.05.2017 do 03.06.2017 swarzędzka Jedynka gościła 10 uczniów i 2 nauczycieli z Theodor-Litt-Schule w Gießen,w ramach trwającej już 10 lat partnerskiej wymiany między szkołami.

Program wizyty był bogaty i różnorodny. Tematem tegorocznego projektu była szeroko rozumiana kultura. Młodzi ludzie, pracując w międzynarodowych grupach przybliżali sobie w formie rozmów i prezentacji wybitnych przedstawicieli świata literatury, sztuki, muzyki i filmu partnerskich krajów.

Podczas pobytu gości z Niemiec nie zabrakło programu kulturalnego. Młodzież niemiecka miała okazję zwiedzić Bramę Poznania, Ostrów Tumski, Stary Rynek i Zamek Cesarski. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra miejska, podczas której uczniowie musieli na czas odnaleźć malownicze zakątki Starego Rynku i rozwiązać związane z nimi zagadki.

Czwartego dnia pobytu w Polsce uczestnicy wymiany udali się na 3-dniową wycieczkę do Wrocławia, miasta mostów i krasnali. Pogoda dopisała i program wycieczki mógł być w pełni zrealizowany. Młodzież mogła zachwycić się licznymi zabytkami stolicy Dolnego Śląska, takimi jak Ostrów Tumski, Ratusz, liczne kościoły, Hala Stulecia czy Panorama Racławicka. Wieczory uczniowie spędzali wspólnie na tętniącym życiem i muzyką wrocławskim Rynku.

Wspólne posiłki, gry i zabawy, spędzony razem czas, gry i zabawy, wymiana myśli i doświadczeń sprawiły, że między uczestnikami wymiany narodziła się sympatia, a może nawet przyjaźń. Ten intensywnie lecz bardzo interesująco i przyjemnie spędzony czas niezwykle wzbogacił partnerów wymiany. Przełamane zostały bariery językowe, młodzież obu krajów miała możliwość poznać historię, kulturę i życie codzienne sąsiadujących ze sobą narodów.

Pożegnanie nie było łatwe, ale już za rok kolejne spotkanie partnerskich szkół. Tym razem uczniowie swarzędzkiej Jedynki odwiedzą Hesję.

Program wizyty w Polsce przygotowała i realizowała pani Ewa Jeremicz przy współpracy z panią Dorotą Polechońską. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki dotacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

IMG_256

tekst: Dorota Polechońska

zdjęcia: Aleksandra Sieińska