Konkurs Czytelniczy

19 lutego w naszej szkole odbyła się XVII już edycja Konkursu Czytelniczego z języka angielskiego „The Marvellous World of Marvel”.  Tym razem fani i nie tylko Uniwersum Marvela mieli okazję zmierzyć się z książkową adaptacją jednego z najgłośniejszych i najzabawniejszych filmów Marvela "Guardians of the Galaxy Vol. 2” w części indywidualnej. W konkursie zespołowym natomiast można było sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą adaptacji filmowych komiksów Marvela. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Konkurs przeznaczony był dla  uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, gimnazjum oraz Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Do konkursu przystąpiło ponad 80 uczniów. Komisja Języka Angielskiego po wnikliwym sprawdzeniu wyników, przyznała w konkursie czytelniczym I miejsce ex aequo uczniom naszej szkoły: Radosławowi Domagale z klasy 2TI oraz Filipowi Tańskiemu 3TM. Miejsce II, ponownie ex aequo, zajęli Jakub Walkowiak, uczeń klasy 7 szkoły podstawowej w Kobylnicy oraz Maja Maćkowiak, uczennica Swarzędzkiej Jedynki z klasy 2TE/TI. Trzecie miejsce z tym samym wynikiem uzyskali uczniowie ZS1 Adam Mortka 2TM oraz Mateusz Kansy 1TL.

W zespołowym konkursie wiedzy filmowej lepsi okazali się nasi goście z zaprzyjaźnionych szkół. Miejsce I zajął zespól SP 67 z Poznania w składzie: Anna Stefańska, Agata Nowak i Patrycja Tokarska. Miejsce II zespół z ZSO nr 4  Poznań: Daria Grażyńska, Paulina Kędziora oraz Łukasz Łukaszewski. Natomiast miejsce III zajęli ponownie uczniowie z SP 67 z Poznania, a byli nimi Cyprian Szejnfeld, Norbert Sokołowski i Jakub Skirecki. Wszystkim pozostałym również gratulujemy i mamy nadzieję na ponowne spotkanie przy okazji przyszłorocznego konkursu.

Uzupełnieniem konkursu był wykład dr Małgorzaty Olszy i mgr Izabeli Tomczyk z Wydziału Filologii Angielskiej UAM zatytułowany "Universum Marvela: Postacie z komiksów jako herosi współczesnej mitologii". Wykładowczynie przybliżyły uczniom naszej szkoły oraz zaproszonym gościom historię komiksów, związki czołowych postaci komiksowych z archetypami literackimi wywodzącymi się z literatury klasycznej, a także ukazały, w jaki sposób świat przedstawiony w komiksach Marvela stanowi odbicie procesów społecznych zachodzących w społeczeństwie amerykańskim na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

/Anna Golik Czarnecka/

Organem prowadzącym Swarzędzką Jedynkę jest Powiat Poznański