Kuchnia molekularna

Kuchnia molekularna 9 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu odbył sił pokaz kuchni molekularnej. Jest to rodzaj kuchni wykorzystujący wiedzę naukową na temat gotowania. Łączy naturę z nauką. Substancje wykorzystywane do gotowania molekularnego to naturalne związki chemiczne. Ciekły azot stosowany jest do zamrażania potraw, wyciąg z alg morskich ma właściwości zagęszczające i pozwalające zmieniać konsystencję wielu dań. Kucharze molekularni próbują, w laboratoryjnych warunkach, znaleźć idealne receptury oraz formy potraw - zachowując ich naturalny smak, a czasem nawet nieco go udoskonalając.  Pokaz przeprowadzony został przez profesjonalistów z międzynarodowym doświadczeniem, które zdobywali w najlepszych restauracjach w Polsce i Europie. W pokazie wzięli udział uczniowie klas technikum gastronomicznego. Mieli oni okazję zobaczyć nietypowe wykorzystanie ciekłego azotu czy suchego lodu. Po pokazie mogli spróbować serka w otoczce białkowej i kawioru owocowego. Uczniowie, zachęceni nietypowym wykorzystaniem fizyki i chemii w kuchni, będą  poznawać tajniki kuchni molekularnej w ramach koła gastronomicznego.   /Agnieszka Wójcik, Magdalena Chmielewska/ 

Czytaj więcej

pomoc świąteczna

Świąteczna wizyta w domu pomocy społecznej w Poznaniu Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym obdarowujemy się prezentami, sprawiamy radość bliskim osobom, a przede wszystkim pamiętamy o tych, którzy w tych dniach najbardziej potrzebują bliskości, radości, wsparcia i ciepła. 19 grudnia 2013 roku uczniowie klasy III  technikum hotelarskiego wraz z wychowawcą Agnieszkę Wójcik odwiedzili Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Poznaniu. Uczniowie z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowali upominki dla ludzi chorych i cierpiących. Podczas wizyty wspólnie odśpiewali kolędy, złożyli życzenia świąteczne i wręczyli wszystkim pensjonariuszom prezenty. Spotkaniu towarzyszyły wzruszenie i radość. Wielu osobom łza zakręciła się w oku.  W ramach podziękowań uczniowie zostali poczęstowani słodyczami, a także otrzymali ozdobną choinkę, wykonaną przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu. /Agnieszka Wójcik, Magdalena Chmielewska/

Czytaj więcej

dyktando

Potyczki ortograficzne 7 grudnia w Kórniku odbyło się „Wielkie Dyktando o Pióro Jadwigi Zamoyskiej”. Do Zespołu Szkół w Kórniku przybyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, liceów ogólnokształcących, techników oraz dorośli kórniczanie chcący sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Poznański, Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik, Biblioteka Kórnicka PAN oraz Fundacja Zakłady Kórnickie.  Swarzędzką Jedynkę reprezentowała w tym konkursie grupa pięciu osób z klas technikum ekonomicznego. Jak się okazało, wyjazd nie był bezowocny, gdyż uczennica klasy drugiej - Angelika Majewska - zdobyła trzecie miejsce.

Czytaj więcej

Umowa ze szkołą w Krems

Podpisanie umowy o współpracy z Landwirtschaftliche Fachschule Krems 5 grudnia 2013 roku Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu podpisał ze szkołą winiarską z Austrii Wein- und Obstbauschule Krems umowę o wzajemnej współpracy. Po uroczystym podpisaniu aktu, gości zaproszono na obiad, który przygotowali uczniowie Swarzędzkiej Jedynki. Gośćmi specjalnymi byli Konsul Honorowy Republiki Austrii w Poznaniu pani Izabela Ewa Kwiatkowska oraz dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz.

Czytaj więcej

Andrzejki

Mali goście na andrzejkach w Swarzędzkiej Jedynce 29 listopada dzieci z Przedszkola nr 4 w Swarzędzu zagościły w Swarzędzkiej Jedynce. Uczniowie Zespołu Szkół nr  1 zorganizowali bal przebierańców, który miał na celu przybliżyć  gościom tradycje zabaw andrzejkowych.  Dzieci z entuzjazmem włączyły się w zadania przygotowane przez ich starszych kolegów. Dzięki zaangażowaniu gości i organizatorów wszyscy szybko przenieśli  się w zaczarowany świat wróżb i zabaw andrzejkowych.

Czytaj więcej

Porozumienie o współpracy z VWP

Porozumienie o współpracy z VWP W Sali konferencyjnej VW Poznań miało miejsce podpisanie „Porozumienia o współpracy i patronacie nad klasą informatyczną”. Z ramienia VWP obecni byli Członek Zarządu ds. Finansów i Organizacji pan Szymon Trzebiatowski oraz Kierownik Działu Organizacji i ITP pan Edward Lachowicz naszą szkołę reprezentował Wicedyrektor ds. organizacji i informatyzacji pan Roman Pawłowski.

Czytaj więcej

Nauka języka niemieckiego inaczej&

Nauka języka niemieckiego inaczej...Dnia 13 listopada 2013 roku grupa chętnych uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielem, Mają Tkaczyk  uczestniczyła w zajęciach z praktycznej nauki języka niemieckiego w Szkole Językowej UAM w Poznaniu. Celem owych warsztatów było zmotywowanie młodzieży do dalszej, rzetelnej nauki tego języka oraz rozwijanie sprawności rozumienia tekstów i wypowiadania się w języku obcym. Poza tym uczestnicy poznali nowe dla nich struktury leksykalno – gramatyczne. Zajęcia prowadzone były w grupach mieszanych, tzn. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pracowali wspólnie ze studentami. Poniżej prezentujemy opinie uczniów, którzy brali udział w projekcie.

Czytaj więcej

szachy

Drużynowe szachyDnia 14 listopada 2013r. w Bninie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa w Szachach Szkół Ponadgimnazjalnych na szczeblu powiatu, w których wzięła udział reprezentacja naszej szkoły w składzie:Bartkowiak Sandra, Woźna Klaudia, Dobroś Radosław, Jaśkowiak Michał, Kierzenkowski Marcin i Otto Grzegorz.

Czytaj więcej

DEN2013

Dzień Edukacji Narodowej16 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej  podczas sesji Rady Powiatu w Poznaniu zostali uhonorowani najlepsi z nauczycieli szkół powiatowych. Wśród wyróżnionych za wysokie osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i organizacyjne  znaleźli się przedstawiciele Swarzędzkiej Jedynki: pan Przemysław Jankiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu oraz dwie polonistki : pani Elżbieta Jankiewicz i pani Barbara Musialska. Pan Jan Grabkowski, starosta poznański w miłych słowach podziękował nagrodzonym za codzienną, rzetelną pracę na rzecz młodego pokolenia i życzył wszystkim wytrwałości i dalszych sukcesów. Pedagogom ze Swarzędzkiej Jedynki towarzyszyły uczennice klasy czwartej technikum hotelarskiego, które miały okazję podziękować panu staroście za wsparcie wymiany między  ZS nr 1 a  szkołą w Sankt Petersburgu./Barbara Musialska/

Czytaj więcej

unihokej

Unihokej w Gułtowach 19 października 2013 w Gułtowach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w unihokeju w kategorii dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się w ramach Lecealiady 2013. Zarówno reprezentacja dziewcząt jak i reprezentacja chłopców Zespołu Szkół Nr 1 zdobyły mistrzostwo powiatu w unihokeju. Obie drużyny awansowały do zawodów makroregionu. Zawody makroregionu odbyły się 7 listopada 2013 w Krzesinach. Obie reprezentacje, dziewcząt i chłopców, zostały wicemistrzami makroregionu. /Anna Rogacka/

Czytaj więcej