Martyna Andrzejewska laureatką

Martyna Andrzejewska laureatką  prestiżowego konkursu Literackiego O NAGRODĘ FANFILA Martyna Andrzejewska, uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego ze Swarzędzkiej Jedynki odniosła wielki sukces! Została Laureatem VII edycji prestiżowego Konkursu Literackiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o nagrodę FanFila, organizowanego przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej praca na temat:  „Wiele jest niesamowitych rzeczy, lecz nie ma nic bardziej niesamowitego niżczłowiek” (Sofokles). Ludzka wielkość i nędza jako temat współczesnej kultury została bardzo wysoko oceniona i opublikowana na stronie UAM . Trzeba zauważyć, że Martyna ze Swarzędzkiej Jedynki była jedyną uczennicą technikum w gronie laureatów z renomowanych liceów ogólnokształcących z Wielkopolski.

Czytaj więcej

Klasa patronacka TOMBEA

Klasa patronacka TOMBEA Meble tapicerowane wciąż powstają dzięki pracy ludzkich rąk. Tutaj nie da się zastąpić człowieka maszyną. Stolarz musi stworzyć stelaż mebla, tapicer obić go pianką, nałożyć na niego uszyty przez krawcową materiał. Dłońmi wyrównać, wygładzić, poprawić. A Polska jest jednym z największych producentów mebli na świecie. W fabrykach meblowych pracują tysiące osób i wciąż potrzeba ich więcej. Dlatego Tapicer i Krawcowa to zawody z perspektywami. Szczególnie w Swarzędzu i okolicach.

Czytaj więcej

Pokaz ratownictwa wodnego i górskiego

Pokaz ratownictwa wodnego i górskiego  W ramach prowadzonej akcji  "Klasa gospodarzem szkoły" w dniu 20.03.2013 r. w auli naszej szkoły odbył sie pokaz ratownictwa wodnego i górskiego zorganizowany przez uczniów klasy 1 TI/TUS. Prezentację wraz z pogadanką przeprowadzili strażacy z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu.

Czytaj więcej

Konferencja

W dniu 09 kwietnia 2013 w Zespole Szkół nr 1 odbędzie się konferencja"Bądź bezpieczny w sieci".Szczegóły na stronie fundacji "Pomiędzy"

Czytaj więcej

Swarzędzka Jedynka we Lwowie

Swarzędzka Jedynka we Lwowie             Lwów - jedno z najpiękniejszych miast zachodniej Ukrainy, w którym zabytkowe kościoły, stylowe kamieniczki, liczne galerie i wystawy, każdego roku swym wdziękiem przyciągają wielu turystów. Wśród nich są i Polacy, którzy przyjeżdżają nie tylko zwiedzić Lwów, ale przede wszystkim odwiedzić swych rodaków. Ten właśnie skrawek ziemi, tak bliski sercu wielu Polakom, z którym wiąże się ważna część polskiej historii postanowili zobaczyć uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Czytaj więcej

Rajd

Rajd „Rowerem i pieszo przez Gminę Dopiewo”W mroźną i śnieżną niedzielę 10.03.br. Koło PTTK Nufka wyruszyło o godz. 9:00 autokarem ze Swarzędza na Rajd „Rowerem i pieszo przez Gminę Dopiewo”. Autokarem dojechaliśmy do miejscowości Lisówki skąd pieszo drogą przez pola i okoliczne lasy wyruszyliśmy w kierunku Dopiewa. Zimowa sceneria nie przeszkodziła nam w podziwianiu okolicznych krajobrazów. Po sześciu kilometrach o godz. 12:15 dotarliśmy do Dopiewa. Meta rajdu była zlokalizowana na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji gdzie otrzymaliśmy znaczki rajdowe oraz gorąca grochówkę. Po rozstrzygnięciu Konkursu o gminie Dopiewo w którym M.Kalke zajął 1 miejsce i rozdaniu nagród dla najliczniejszej drużyny z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach wyjechaliśmy w drogę powrotną i o godz. 15:00 dotarliśmy do Swarzędza. W rajdzie uczestniczyli: M.Kalke, D.Kozicki i P.Kubiak. Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

Czytaj więcej

XVI Wielkopolski Rajd  Dokarmiamy zwierzęta

XVI Wielkopolski Rajd „ Dokarmiamy zwierzęta”W niedzielę 10 lutego br. członkowie szkolnego Koła PTTK "Nufka" wybrali się na XVI Wielkopolski Rajd „ Dokarmiamy zwierzęta”. Trasa rajdu wiodła z Owińsk (dowiozły nas tu autokary) malowniczym brzegiem Warty przez Promnice gdzie przeprawiliśmy się na drugi brzeg i dalej lasem doszliśmy do Ośrodka Edukacji Leśnej w łysym Młynie k. Biedruska. 10 kilometrową trasę pokonali wszyscy uczestnicy rajdu. Na mecie w Ośrodku Edukacji Leśnej mogliśmy podziwiać wystawę "Wędkarstwo & Rybactwo".

Czytaj więcej

Leśmian i Pani Laura

Leśmian i Pani Laura,  czyli spotkania z poezją w Swarzędzkiej Jedynce Dnia 11.02.2013 r. w Zespole Szkół nr  1 w Swarzędzu odbyło się spotkanie z artystką Teatru Polskiego w Warszawie, aktorką telewizyjną - znaną m.in. z roli Gabrieli w serialu „Klan”, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci - Laurą łącz. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze. Uczniowie byli zasłuchani w barwne opowieści pani Laury, która przedstawiła im historię swojej kariery artystycznej. Opowiadała o indywidualnościach ze świata teatru, dawnych mistrzach, którzy wywarli wpływ na jej życie oraz wybory artystyczne. Aktorka zaprezentowała piękny, pełen anegdot, ale i niepozbawiony wzruszeń spektakl poetycko-muzyczny zatytułowany „Miedzy mną a tobą”, nawiązujący do cyklu ballad Bolesława Leśmiana,  poety, którego twórczość pani Laura łącz ceni szczególnie. Publiczność Swarzędzkiej Jedynki przyjęła  występ gromkimi brawami.

Czytaj więcej

14 lutego  Walentynki

14 lutego – Walentynki 14 lutego - Dzień świętego Walentego to dzień zakochanych. Z tej okazji w Swarzędzkiej Jedynce panowały: kolor czerwony, kształt serca i walentynkowa atmosfera. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaprosili koleżanki i kolegów na krótkie przedstawienie, a na dużej przerwie, urozmaiconej muzyką o tematyce miłosnej,  rozstrzygnięty został konkurs wiedzy o Swarzędzu. Największą wiedzą o naszym mieście wykazali się uczniowie klasy 2 ES LO z wychowawczynią Panią Marleną Kruszyńską-Figan. Uzyskując maksymalną liczbę punktów zasłużyli na pierwsze miejsce i nagrodę, którą był okazały tort w kształcie serca oczywiście. Ponadto, wszyscy uczniowie, którzy mogli pokazać w tym dniu dowolną, zewnętrzną część garderoby w kolorze czerwonym, zwolnieni byli z odpowiedzi ustnych !!!

Czytaj więcej